Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

bursa ortodonti

İnsanların doğumdan sonraki gelişim aşamalarında ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunların incelenmesi ve tedavisi için yapılan çalışmaları kapsayan bir bilim dalıdır. Çocukların süt dişlerinin sürmesi ile kalıcı dişlerin yerini aldığı süreçte diş sistemini etkileyen birçok parametre yer almaktadır. Bu nedenle çocuk yaşlarından itibaren diş sağlığını korunması, sonraki yıllar için de büyük önem kazanmaktadır.

Çocukların diş sürme bozukluklarının takip edilmesini, önlenmesini ve diş çürükleri gibi kalıcı diş problemlerinin kontrol edilmesini, olası geri dönüşü olmayan diş kayıplarının ve diş dizilimi bozukluklarının önüne geçilmesini sağlayan ve çocukların diş tedavileri kapsayan alana Pedodonti denir. Çocukların diş sürmesi ile başlayan diş ve ağız fonksiyonelliğinin aktifleşmesi ile beraber ortaya çıkabilecek sorunlar takip edilerek, önlenmektedir. Bu nedenle çocukların yaşadığı diş ve dişeti sorunları aşağıdaki gibi olmakta ve değerlendirilmektedir:

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇIKARMA EVRESİNDE ORTAYA ÇIKAN BELİRTİLER NELERDİR?

Çocukların diş çıkarma serüveni, hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça zorlu bir süreçtir. Diş çıkarmadan bir iki önce çocuklarda, huysuzluk ve iştahsızlık görülebilmektedir. Bunlara ek olarak dişlerin çıkacağı diş eti bölgelerinde kaşıntı ve ağız sıvısında artış meydana gelir. Özellikle dişlerin çıkacağı bölgede diş eti kabarıklığı fark edilebilir bir düzeydedir. Bu süreçte bu şikayetler biraz yorucu olsa da, dişlerin çıkması ile ortadan kaybolacaktır. Bu süreçte diş hekiminize başvurarak, çocuğunuzun rahatlaması için ilaç tedavisi alabilirsiniz.

DİŞ ÇIKARMA SIRASINDA HERHANGİ BİR SAĞLIK SORUNU EŞLİK EDEBİLİR Mİ?

Önceki yıllarda çocukların diş çıkarma yaşına paralel olarak ortaya çıkan şikayetlerin, dişlerin çıkması ile ilgili olduğu düşünülür. Özellikle havale, ishal ve bronşit gibi hastalıklarla özdeşleştirilse de, günümüzde bu şikayetlerin yalnızca diş sürmesi ile ilgili olmadığı kabul edilmiştir. Çocukların genel sağlık durumlarındaki sorunların diş sürmesi ile bağdaştırılması için öncelikle detaylı muayenenin yapılması ve bir çocuk diş hekimine başvurulması gerekir.

SÜT DİŞLERİNİN SÜRMESİ NE ZAMAN TAMAMLANMAKTADIR?

Bu süreç genellikle 24-30 ayın sonunda tamamlanmaktadır. Süt dişlerinin sürmesinin tamamlanmasın ardından üst ve alt çene olmak üzere toplamda 20 adet diş bulunması gerekir.

ÇOCUKLARIN KALICI DİŞLERİ NE ZAMAN SÜRMEYE BAŞLAR?

Süt azılarından sonra 6 yaş dişleri olarak ifade edilen kalıcı dişler sürmeye başlamaktadır. Alt ve üst çenede sağ ve sol taraflı ikişer diş yani toplamda dört diş yer almaktadır. Bu dişler çoğunlukla süt dişleri ile karıştırıldığından, meydana gelen çürük tedavisine gerek duyulmadan çekilmektedir. Oysaki ağız ve diş sisteminde önemi bir yere sahip olan bu dişlerin çekilmesi ile tedavisi çok daha zor olan diş çapraşıklıkları ortaya çıkmaktadır. Bu dönemden sonra 7-11 yaşları arasında süt dişlerinin yerine alttan gelen kalıcı dişler geçmektedir. 12 yaşından sonra 6 yaş dişlerinin arkasındaki 2. kalıcı büyük azı dişleri çıkar. Bu dişler 6 yaş dişleri gibi süt dişinin yerine sürmeyen dişlerdir.

ÇOCUKLARIN NE ZAMAN DİŞLERİNİ FIRÇALAMAYA BAŞLAMASI GEREKİR?

İlk dişlerin ağızda çıkmasının ardından, bakımın başlaması gerekir. Bu süreç sabah kahvaltıdan ve gece yatmadan önce anne tarafında önceki dişlerin silinerek temizlenmesini kapsar. Ancak bebeklerin arka dişlerinin çıkmasının ardından diş fırçası ile rutin temizliğe başlanabilir.

ÇOCUKLARIN DİŞ HEKİMİNE NE ZAMAN GÖTÜRÜLMESİ GEREKİR?

Çocukların diş hekimi muayenesine götürülmesi için belli bir dönem yoktur. Ancak en ideal zaman aralığı dişlerin çıkmasından sonraki 6 aylık süreçtir. Diş ve dişeti problemlerinin önlenmesi için bu yaşlarda gerekli bakımın ve tedavinin yapılması gerekir.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir