GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

bursa gülüş tasarımı

Gülüş tasarımı hastanın  hayal ettiği, aynaya baktığı zaman karşısında görmek istediği gülümsemenin; kendisine uygun ve doğal olacak bir şekilde  yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler ve diş etleri gibi çevre dokular dikkate alınıp hastaya sağlıklı olarak uygulanmasıdır. Gülüş tasarımı, doktorluk ile sanatın beraber uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü yenilemektir 

Yani adından da anlaşılacağı gibi gülüş tasarımı kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanan bir uygulamadır. Bu tasarım eğer kişiye özel bir şekilde hazırlanmaz ise, estetikten bahsetmek mümkün olmaz. Böylelikle bütün insanların dişleri birbiri ile hep aynı olur, bu da çok hoş olmaz.

Kişiye göre bazen yalnızca diş beyazlatma ile hastanın gülüş estetiği sağlanılabilirken, bazı kişilere göre de birkaç dişe müdahale etmek gerekebilir. Hatta arka dişlerini kaybetmiş olan kişilerin arka dişlerine ve yanaklara yapılacak destek ile gülüş estetiği sağlanabilir.

Gülüş tasarımında diş ve diş etinin birbiri ile olan uyumu da oldukça önemlidir. Diş ile diş etinin aynı oranda görünmesi lazımdır. Bayanların önde ki iki dişin çok az daha uzun olması, erkeklerde ise, dişlerin homojen bir şekilde dağılması, dişlerin yanaklara desteğinin olması ile hem daha estetik hem de daha sağlıklı olan dişlere sahip olmak gayet mümkündür.

Hastanın yüz şekli,  ten rengi, güldüğünde oluşan dudak şekli gibi bir takım kriterleri kaydederek hekim buna göre bir takım çalışmalar yapar. Hastaya ait bir çok diş formu, diş boyu, birkaç diş dizilimi öncesinden tespit edilip, laboratuar ortamında bir takımı çalışmalar gerçekleştirilerek prova yapılır. Bilgisayar 2 boyutludur, hasta güldüğü zaman, konuştuğu zaman ve yan döndüğü zaman yapılan çalışmanın hastanın ağzında nasıl görüneceğini görme açısından hekime kesin bilgi vermez. Bu sebep ile hekimin hastanın dişlerine yapıştırma yapmadan önce, hesaplanan model üstünden alınan ölçü ile hastanın ağzında diş formunu görmek daha fazla faydalı olur. Bu çalışma hem daha inandırıcı, hem daha gerçekçi hem de hekimi sonuca götürmek adına daha sağlıklı bir çözümdür.

Bu sebepten dolayı diş renginin seçimi, model çalışması, estetik tasarımı, diş eti estetiği gibi çalışmalar kişinin fiziksel özelliklerine ve isteklerine özel olarak yapılır. Bu tip çalışmalar neticesinde gerçek sanatsal bir çalışma meydana gelir ve kişinin gülüşü kendisine özgü olur. Bu çalışmalardaki doktorun en önemli yardımcısı dijital planlamadır. Dijital planlama çalışması ile fotoğraf çekilip hastanın bütün kayıtları bilgisayar ortamına aktarılır.

Aktarılan kayıtlar üzerinde özel bir program yardımı ile istenilen gülüş tasarımı gerçekleştirilir. Bir çok seçenekli çalışma yapılarak dişler hastaya uygulanmış gibi kişinin fotoğrafı üzerinde çeşitli modellemeler yapılır. Hasta ve hekim bu çalışmalar doğrultusunda karşılıklı olarak hangi model ve hangi renk olacağına birlikte karar verir. Böylece sürpriz bir sonuçla karşılaşılma riski ortadan kalkmış olur.

GÜLÜŞ TASARIMINA NASIL BAŞLANIR ?

Gülüş tasarımına öncelikle hastanın yüz hattının nasıl bir geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Hastanın yüzündeki hatlar dişin nasıl bir formda seçilmesi gerektiğinin ip uçlarını verir.

Kadın ile erkeğin anatomisi birbirinden çok farklıdır. Erkeklerin yüz hatları daha keskin ve barizdir. Alın burun, çene ucu orantısı kadının yüzüne göre değişiklikler gösterir. Kadınlarda ise geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri biraz daha belirsizdir. Dişlerde de aynı orantıda paralellik vardır.Gülüş tasarımında gülümseme olduğu zaman meydana gelen görüntüde ideal bir gülümseme ile kıyaslandığı zaman eksik veya fazla olan noktalar, hastadan çekilen ön cephe, profil, gülümseme fotoğrafları ile  dental röntgenler aracılığı ile belirlenip, tasarıma başlanır.

KAÇ ÇEŞİT GÜLÜŞ İFADESİ VARDIR?

Sadece dişlerin rengi, formu veya pozisyonlarından oluşan sorunların giderildiği, tedavinin yalnızca dişler ile sınırlı olduğu tasarımların dışında diş etlerinin küçük müdaheleler ile seviyelendirilmesi, dudakların dolgunluğu ve kontürünün tekrar şekillendirilmesi gibi yumuşak dokular üzerinde de bir çeşit toparlamaların yapıldığı gülüş tasarımları da mevcuttur

Buna göre gülüş ifadelerini genel olarak üç ana başlıkta toplarız. Bu ana kategoriler de kendi içlerinde değişik çeşitlere sahiptir:

1) Çekici Gülüş (Beautiful Smile)

Çekici gülüş ifadesinde ön dişler yan dişlere göre fark edilebilinecek kadar uzundur. Aslında genç insanlarda durum genellikle böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zaman geçtikçe yıprandıklarından dolayı boyları kısalır. Bu durum da  yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmek için ön dişler diğer dişlere göre kendini belli edecek şekilde daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu tarzda ki dizaynı hastaya genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandırır. Ancak genel olarak bu kategori genç yaştaki bireyler için daha uygundur.

2)  Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Burada dişler yatay ve düz bir çizgi üzerine inci gibi sıralanmışlardır. Entellektüel gülümseme kişiye olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt tarafını daha fazla belirginleştirir. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde herbirinin uzunlukları farklı iken, orta yaşlarda dişler eşit boylardadır. Estetik diş hekimliği sayesinde bu dezavantajlı olan durumu avantaj haline getirerek hastaya olgun, bilgili ve entellektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

3) Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entellektüel gülüş ile Çekici gülüş arasındadır bir tasarımdır. Orta kesici dişler yan kesicilerden biraz daha uzundur. Sportif gülümseme tasarımı,hastanın yüzüne alışıla gelmişlerin dışında, içten ve sıcak bir ifade kazandırır. Ancak gene de bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi değilken, çekici gülüş dizaynı gibi de genç değildir.

GÜLÜŞ TASARIMINDA HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

Gülüş tasaramında baş vurulan genel tedavi seçenekleri;

 • Dişi beyazlatma(bleaching)
 • Kompozit lamina
 • Porselen lamina
 • Lumineers
 • Tam seramik kaplamalardır

​Dişlerde var olan görüntü bozukluklarının seviyesine göre ortodontik tedavilerin de yapılması gerekebilir. Bunun dışında pembe estetik denilen,  diş etlerinin seviyesinde ki farklarının düzeltilmesi, gülümseme anında çok fazla  görünmesi halinde diş etlerinin küçük bir müdahale ile kısaltılması, esmer olan kişilerde veya  fazla sigara kullanımının sebep olduğu diş etlerinde ki koyu renklerin giderilmesi de temelde uygulanan işlemlerdir.

GÜLÜŞ TASARIMI NE KADAR SÜREDE UYGULANIR?

Gülüş tasarımı için gerekli olan süre yapılacak olan tedaviye göre değişmektedir. Kişinin muayene sonucunda süreç ile ilgili olarak kesin bilgilere ulaşması beklenmektedir.

GÜLÜŞ TASARIMI PAHALI BİR İŞLEM MİDİR?

Gülüş tasarımı ağız ve diş sağlığının dışında kişinin kendine olan güveninde artmasını destek olan estetik bir operasyonlar müdahalesidir. Bu sebeple gülüş tasarımı maliyeti yapılacak olan tedavilerin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

GÜLÜŞ TASARIMINI KİMLER YAPTIRMALI?

 • Dişlerinizi gizlemeyebilmek için rahatça gülemeyen,
 • Gülerken çenesi daha fazla küçülen ya da daha fazla belirginleşen
 • Burun ile dudak arasındaki çizgisi çok fazla derinleşen,
 • Gülerken dudaklarınız çok incelen
 • Başkalarının gülüşünü daha fazla beğenen
 • Gülmekten korkan

kişiler, gelişen teknolojinin estetik cerrahlara sunmuş olduğu imkanlar ile kişiye istediği ve hayal ettiği gülüşü geri kazandırabilecek ve öz güvenlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir