Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti Nedir?

Endodonti, diş sinirleri ve diş kökünü çevreleyen dokulardaki hastalıklarının tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diş ağrısının, soğuk- sıcak hassasiyetinin, diş apselerinin, renkleşmiş dişlerin, kaza sonucu zarar gören dişlerin tedavisi, endodontik tedavi kapsamına girer. Kanal tedavisi ve kök çevresinde yapılan cerrahi girişimleri kapsar. 

Kanal tedavisi canlılığını yitirmiş olan bir dişin yeniden kazanılması için yapılan bir uygulamadır. Lokal anestezi uygulanarak yapılan kanal tedavisi, dişin çürümesi ya da travmalardan dolayı yaşadığı olumsuzluklardan sonra yeniden kazanılması amacıyla uygulanmaktadır. Yeniden yapılacak dişlerin doğal dişler gibi olmayacağı göz önüne alınırsa, kişinin kendi dişini bu şekilde korumaya çalışmasının daha doğru olduğu düşünülmelidir. Uygulanan tedavi tek seans olarak yapılacağı gibi, 2-3 seansta işlem tamamlanabilir.

Diş üzerinde bulunan dış dokular olan dentin ve mine dokusunun altında yumuşak bir bağ dokusu bulunmaktadır. Burası dişin canlı bölümünü meydana getiren pulpa dokusudur. Halk arasında buraya dişin siniri adı verilir. Diş kanalı dişin üst tarafının içinde olan pulpa bölümünden başlayarak kök ucuna kadar devam eden oldukça ince ve küçük tünelciklerdir.Dişe göre bir ya da birkaç taneolabilir.

endodonti uzmanı bursa
ENDODONTİ UZMANI
ŞEYDA ARI

+ 90 546 772 47 24
info@bilirdis.com

DİŞLERİN KANAL TEDAVİSİNE İHTİYACI OLDUĞU NASIL BELİRLENİR?

Dişlerde oluşan büyük çürüklerde ya da travmalar yüzünden oluşan sebeplerde diş pulpasına kadar giden bakteriler yüzünden diş ölmekte ya da iltihaplanmaktadır. Bu gerçekleştiğinde çiğneme ve baskı sırasında, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet ve gece uykudan uyandıran ağrı meydana gelir. Bunun dışında başka bir etkene bağlı olmadan da ağrı ve hassasiyet meydana gelebilir. Bu tür diş ağrıları ağrı kesiciler kullanılarak kolay dindirilemez.

KANAL TEDAVİSİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Kanal tedavisi yapılırken hastalara lokal anestezi uygulandığından, herhangi bir ağrı hissedilmeden işlem tamamlanmaktadır.

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Kanal tedavisinin uygulama süresi tamamen dişte oluşan hasarın durumuna göre değişir. Hastalarda bazı durumlarda tek seansta kanal tedavisi tamamlanırken, bazen dokularda iyileşme sağlanana kadar birden fazla seans yapılabilir.

KANAL TEDAVİSİ NEDEN UYGULANIR?

Ağzımızda bulunan doğal dişlerin yerini, yapılacak yapay dişler tutmaz. Bu yüzden doğal dişlerin uygun tedavilerle sonuna kadar korunması gerekir. Dişlerden biri sağlığını kaybettiğinde, en iyi koruma yolu kanal tedavisi uygulanmasıdır. Kan, sinir, lenf damarlarını barındıran dişin içindeki yumuşak tabaka olan pulpa kendisini tamir edemeyecek kadar hasar görürse ölür. Buna neden olan kırık ya da çürük dişlerdeki bakterilerdir. Bunlar dişin özünde iltihap oluşturur. Eğer hasar gören pulpa yerinden çıkarılmazsa, çevre dokularda enfeksiyona maruz kalır. Bunun sonucunda diş tamamen kaybedilir.

KANAL TEDAVİSİ YAPILAN DİŞ KURTULUR MU?

Kanal tedavisi uygulanan dişin işi daha bitmez. Kök kanalları doldurulmuş olan dişin üzerinde fazla bir madde kaybı bulunmuyorsa, normal bir dolgu yapılarak, fazla oranda madde kaybı varsa geride kalan diş duvarlarını destekleyecek ve dişin kalan kısımlarının daha sonra kırılması önleyecek porselen dolgu yapılması gerekir. Eğer dişte hiç destek diş duvarı kalmamışsa, kök kanalından destek alacak olan bir post yapılarak üzerine kuron kaplama yapılması gerekir. Bu çalışmalar dişin eskisi gibi kullanılmasını sağlamak için yapılmaktadır.

KANAL TEDAVİSİNİN RİSKLERİ VE KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Kurallarına uygun şekilde ve düzgün yapılan bir kanal tedavisi, % 90-95 oranında başarı ortalamasına sahip olur. Kanalı temizleyen aletin kökün içinde kırılması ya da kök kanallarının tam olarak temizlenmemesi halinde, nadiren kanal tedavisi yeniden uygulanır. Bu gelişme az da olsa yaşanabilir. Bunda başarılı olunmazsa, kök rezeksiyonu yapılarak dişin kurtarılmasına çalışılır. 

 

KANAL TEDAVİSİ HANGİ AŞAMALARDAN OLUŞUR?

  • Kanal tedavisi uygulanacak hastaların yapılan işlem sırasında ağrı duymaması için lokal anestezi uygulanır.
  • Bu aşamada diş temizlenir ve damar sinir dokusuna ulaşılır. Burada hastalıklı olan dokular ve sinirler temizlenir.
  • Dişte bulunan kök kanal boyu özel bir cihaz yardımıyla ölçülür.  Diş kök kanalından kök ucuna kadar şekil verilerek, kök kanalının fazla hasarlı olmaması halinde güzelce temizlenerek genişletilme işlemi yapılır. Genişletilen kanala dolgu malzemesi doldurulup kanal tedavisi tamamlanır.
  • Yapılan işlemler sırasında diş kanalında hastalık belirtileri tespit edilirse, kanal iyice temizlenir ve şekillendirilir. Daha sonra içine uygun kanal medikamenti doldurulur. Bu şekilde kanalın gelişimi izlenir. Bu işlem dişin tamamen iyileşmesine kadar devam ettirilir. Bu süreç zarfında diş geçici dolgu malzemeleri kullanılarak kapatılır. Enfeksiyonun tamamen iyileşmesinden sonra kanal dolgu malzemesi kök ucuna kadar doldurularak işlem tamamlanır.
  • Kanal tedavisi uygulanmış olan dişe kaplama ya da dolgu yapılarak, dişin yeniden sağlıklı bir şekilde kullanılması sağlanır.

Detaylı bilgiler için

KANAL TEDAVİSİ UYGULANMADIĞINDA NELER YAŞANIR?

Dişlerde oluşan çürüklerde kronikleşme olursa, bu diş sağlığınıza olumsuz olarak yansıyacaktır. Damar ve sinir dokusunun kendisini iyileştirememesi yüzünden, çürük nedeniyle oluşan enfeksiyon bütün dişlere yayılacaktır. Diş kökünden dokulara doğru yayılım gösteren enfeksiyon, çene kemiğini etkisi altına alacak ve bölgenin iltihaplanmasını sağlayacaktır. Bu iltihaplanma yüzünden kemik dokusunda erimeler olacak ve bölgede kist oluşumları meydana gelecektir. Dişin bu aşamaya kadar getirilmesi, uygulanacak kanal tedavisini daha fazla zorlaştıracak ve daha zahmetli olacaktır. Dişin ilerleyen aşamalarında ise kanal tedavisi bile dişi kurtarmaya yetmeyecektir. Dişte ilerlemiş olan çürükler sıcak ve soğuya karşı aşırı ağrıyla tepki verir. Bu aşamada olan bir diş çürüğüne müdahale edilmediği zaman, ağrılar hafiflemiş bile olsa, iltihap kemiğe kadar inecektir. Bu yüzden dişlerde olan çürüklerin ilerletilmeden kanal tedavisinin yaptırılması gerekir. Kronik bir hale gelmiş olan çürükler yüzde şişme ve ağrıyla kendini gösterecektir. Bu durumda kanal tedavisi amacına ulaşamayacak ve başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Sonuç dişin kaybedilmesiyle biteceğinden, eksik dişinizin yerine doğal olmayan diş yaptırmak durumunda kalacaksınız.

Fiyatları ne kadar?

 

TDB 2020 Fiyat listesinden veya;

Uygulama ücretini internet sayfasında yayınlamak yasak olduğu için  polikliniğimizde  muayene sonrası öğrenebilirsiniz.

+90 224 272 47 24

 

Endodonti Hakkında Diğer Yazılar

DİŞ AĞRILARININ SEBEBİ NEDİR?

Diş çürüğü Kötü yapılmış veya ömrünü tamamlamış dolgu ve protezler Dişler gelen darbeler sonucu ortaya çıkan yaralanmalar Zararlı alışkanlıklar Bazı diş eti hastalıkları Diş kaynaklı olmadığı halde dişlere yansıyan ağrılar

DİŞ AĞRISI NASIL TEDAVİ EDİLİR

Hekimin bilgisi olmadan diş ağrıları için alınan antibiyotik, ağrı kesici, vitamin gibi ilaçların kullanımı tedavi için uygun değildir. Tedavi hastalığın kaynağını belirleyip ortadan kaldırılması ile mümkündür. Diş çürük sebepli ağrıyorsa ve çürük sinirlere kadar ilerlemişse dişe kanal tedavisi yapılması gerekir.

Gece Ağrısı Nedir?

İleri derece çürümüş bir dişin sonucu oluşur. Genellikle gece kendiliğinden başlayan zonklayan tarzda ağrılar görülür.

Kanal Tdavisi Nedir?

Kök kanal tedavisi, dişin içinde bulunan damar-sinir topluluğunun (diş pulpası) hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan tedavi işlemlerinin tümüne verilen addır. Kanal tedavisi, dişlerde ağrı, apse ve kist oluşumuna neden olan, iltihaplı veya ölü diş pulpasının (sinirinin), içinde bulunduğu kök kanallarından çıkartılması ve bu boşluğun, sağlığa zararlı olmayan bir maddeyle tam olarak doldurulması işlemidir.