Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik, güzeli ve güzel sanatların doğasını inceleyen bilim dalıdır. Estetik görüş ise, insanın dış dünyaya karşı ‘güzel’ ve ‘çirkin’ sözleriyle gösterdiği tepkiler olarak tanımlanır. Gülüşünüzü yeniden tasarlayabilirsiniz.

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHI UZMANI
Elif ÖZÇELİK
+ 90 546 772 47 24

Estetik Gülüş için

Güzellik ve çekiciğin göreceli olduğunu ve kişiden kişiye, toplumdan topluma hatta dönemden döneme göre değişiklik gösterdiğini biliriz. Ancak değişmeyen tek faktör altın orandır.

Dişler, yüz estetiğinin en önemli ve tamamlayıcı unsurudur. Dişlerde altın oran yakalandığında, diğer faktörlerle birlikte gerekli müdahalelerin ardından estetik gülüş tasarımı tamamlanmış olur.

Estetik Diş Hekimliği Konuları; Estetik Gülüş , Porselen Laminalar, Bonding Uygulaması, Full Porselen Kronlar, Zirkonyum, Diş Beyazlatma, Pembe Estetik, Estetik Dolgular (Kompozit Dolgu), İnley-Onley Dolgular, İmplant dır.

KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI

Bu bazen tek bir işlemle bazen çoklu tedavi planıyla gerçekleşmektedir.

Her insan, görünüm ve karakter açısından birbirinden farklıdır, bu yüzden özellikle ön dişlerin restorasyonu, bireyin özel isteklerine, karakteristik özelliklerine ve konuşma biçimine uygun olarak tasarlanmalıdır.

Gülüş tasarımda en büyük etken dişler olsa da sadece diş tedavilerinden bahsetmek yanlış olacaktır. 
Diş etleri, dudaklar, çene ve hatta burun da  gülüş tasarımında çok etkili faktörlerdir ve gerekli durumlarda diş eti estetiği ( pembe estetik) dudak ve çenede şekillendirme yapmak gereklidir.

Hastalarımız Ne Diyor

Doktorumu şehir dışından başka bir cerrah tavsiyw etmişti.Üst çenemde ceviz büyüklüğünde bir kist ve yine üst çenemde 3 ayrı gömülü diş için operasyon yaptı.Burun kemiğime cok yakın oldugu için zor ve bir çok doktorun yanaşmadığı bir ameliyattı.Elif hocam tereddüt etmedi.Lokal anesteziyle uzun süren bir operasyon geçirdik ama tamamen temizlendi ve çalışmasından çok memnun kaldım.Yorum yazmadan geçemedim.
A.R.

Kişiye özel gülüş tasarımı için kriterler:  

•    Yüz Hatlarınız 
•    Cinsiyetiniz
•    Yaşınız
•    Gülüş simetrisi
•    Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
•    Dudaklarınız
•    Dişetleriniz
•    Çeneniz
•    Burnunuz

Yaş faktörü en dikkat çekici olanıdır. Geçen yıllarla beraber yüz hatlarınız değişir. Ufak kırışıklıklar belirirken özellikle ağız ve çene bölgesindeki ciltte gevşeme başlar. 

Ön dişlerin boyunun kısalmasıyla kişi olduğundan daha yaşlı görünebilir oysa sadece ön dişlerde yapılacak küçük müdahalelerle dahi daha genç ve güzel görünmek mümkündür. 

Yıllarca tükettiğimiz çay, kahve, sigara gibi etkenler dişin mine tabakasının da oluşan renklenme  gülüşünüzün solgunlaşmasına, gülüşümüzün ışıltısını kaybetmesine yol açar. Bu durumda 1 saat gibi kısacık bir zamanda diş beyazlatma yaptırarak ışıl ışıl bir gülüşe sahip olabiliriz.

Arka dişlerde ki kısalmalar ya da diş kayıpları çene kemiklerindeki erime ve incelmeyle birleştiğinde  yüzün daha çökük ve yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Bu durumda ise dental implant ve porselen kronlar imdadımıza yetişmektedir. Bu tedavilerle  hem estetik hem de kişinin çiğneme fonksiyonu ve fonasyonu (konuşma ) estetik biçimde  yeniden şekillendiriliyor.

Bazı durumlarda ise tüm yüz hatları mükemmele yakın olmasına rağmen güldüğümüzde diş etlerimiz görünüyorsa bu durum bizi gülmekten alıkoyacağından olduğumuzdan daha sert ve mutsuz görünmemize sebep olacaktır oysa bu durumun tedavisi sadece 20 dakikadır. Pembe estetik adı verilen bu işlemle sorunuzu çözülmez ise halen gülümseme sırasında diş etleri görünüyorsa, burun altındaki tek bir noktaya “botoks” uygulaması yapılabilir. üst dudak  bir miktar düşer ve gülümsenize hiçbir mani kalmamış olur.

Detaylı bilgiler için

Sağlıklı ve Estetik Bir Gülümseme için Ne Yapmalı?

Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli işlemler ile kişilerin sağlıklı, estetik görünüme kavuşmasını ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirmesini sağlayan tedavilerdir. Estetik diş hekimliği diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renkleşmiş dişlerin (Beyazlatma), hassas dişlerin, aralıklı dişlerin(diestema), travma görmüş dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirir.

fiyatları ne kadar?

TDB 2021 Fiyat listesinden  veya;

Uygulama ücretini internet sayfasında yayınlamak yasak olduğu için  polikliniğimizde muayene sonrasında öğrenebilirsiniz.

+90 224 272 47 24

Gülüş Tasarımı Hakkında Diğer Yazılar

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik dolguların ömrü, kullanılan kompozit materyalinin kalitesine, hekimin el yeteneğine ve hastanın ağız hijyen bakımına göre değişmektedir. Ortalama kullanım süreleri 5 yıldır ancak çok fazla çay, kahve, sigara tüketimi olan kişilerde doğal dişlerden daha hızlı renklenme görülmektedir.

Estetik Dolguların Avantajları Nelerdir?

Estetik kompozit dolguların en büyük avantajı farklı renk seçeneğinin olması şeffat olması ile estetik olarak hastaları memnun etmesidir. Ayrıca düşük maliyetlidir. Hasta isterse tekrar aynı dişe estetik dolgu yaptırabilir. Diş dokusuna minimal işlem yapıldığı için hastalar tarafından tercih edilmektedir.