implant

İmplant hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

+902242724724

Diş İmplantı Nedir?

Dental implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

Günümüzde ise dental implant kavramı yabancı kaynaklı bir kelime olmasına rağmen halk arasında da bilinen ve konuşulan bir kelime haline gelmiştir. Popülerliği artan implant kelimesinin Diş hekimliğine bilimsel bir kavram olarak girmesi ise son 20 yılda olmuştur. dental implantların kelime anlamına bakıldığı zaman dental dişle ilgili, implant ise doku içine konan, yerleştirilen anlamına gelen kelimelerdir.

Dental İmplant ise; Diş eksikliğini gidermeye ve ağız bölgesinde kayba uğrayan kısımları tamamlamaya yönelik çene kemiğinin içine veya üzerine yerleştirilen ve implant adı verilen bir alt yapıdan dayanak ve tutuculuğunu sağlayan titanyumdan üretilen protez yapılardır.

Basit olarak implant ise; Yapay bir dişin çene kemiği içine yerleştirilmesiyle doğal diş gibi görev yapmasını sağlamaktır. Bu yapılan implantlar sayesinde insanlar, zamanla kaybettikleri doğal dişlerinin yerine aynı konforunu sağlayan yeni yapay dişlere sahip olabilmekte ve yaşam konforlarını yeniden kazanabilmektedirler.

HASTA YORUMLARI

Doktorumu şehir dışından başka bir cerrah tavsiyw etmişti. Üst çenemde ceviz büyüklüğünde bir kist ve yine üst çenemde 3 ayrı gömülü diş için operasyon yaptı. Burun kemiğime cok yakın oldugu için zor ve bir çok doktorun yanaşmadığı bir ameliyattı. Elif hocam tereddüt etmedi. Lokal anesteziyle uzun süren bir operasyon geçirdik ama tamamen temizlendi ve çalışmasından çok memnun kaldım. Yorum yazmadan geçemedim.

A.R

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Diş implantları, insan vücudu ile tamamen uyumlu küçük titanyum vida ve üzerine gelen abutment ile birleştikten sonra bir kron yapılarak (porselen ya da zirkonyum) tedavi tamamlanmaktadır. Yukarda bahsedilen titanyum vida doğal diş kökünün görevini yapması için geliştirilmiş çene kemiğine son derece uyumlu yapay diş köküdür. İmplant tedavisi bir yada daha fazla meydana gelen diş kayıplarında rahatlıkla uygulanabilir. İmplant tedavisi olmuş hasta aynı gün normal hayatına dönebilmektedir.

İmplant tedavisine klinik ortamında, lokal anestezi yapılarak başlanmaktadır. Cerrahi operasyonlara karşı endişe duyan hastalarda ise sedasyon ve lokal anestezi kullanılarak implant işlemine başlanır.
Anestezi işleminden sonra cerrahi operasyonla diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan çene kemiğine öncelikle küçük çaplı rehber deliği açılır. Daha sonra rehber delik yavaşça genişletilerek implantın yerleştirileceği forma uygun hale getirilir. Çene kemiğindeki deliğin aşamalı olarak genişletilmesi sayesinde kemik üzerinde oluşacak travmatik etki de azaltılmış olur. Daha sonra çene kemiğinde açılan boşluğa implant vidalanarak yerleştirilir.

İmplant vidasının yerleştirilmesinden sonra bölgedeki osseointegrasyonun oluşması için (implantın kemikleşmesi) ve implant yapılan bölgenin iyileşmesini beklemek için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida yerleştirilir. Açılan dişeti dikilerek kapatılır ve birkaç aylık bekleme sürecine geçilir.

Birkaç ay sonra,koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir. Geçici kuron,dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar. Dişeti şekillendikten sonra geçici kuron, kalıcı kuronla (porselen yada zirkonyum diş) değiştirilerek tedavi tamamlanır.
Tedavi tamamlandıktan sonraki süreçte doktorlarınızın önerileri ve ilaç kullanımıyla birlikte iyileşmeniz hızlanacaktır.

Neden Bilir Diş’i seçmeliyiz?

Çünkü;
  • 6 Diş Hekimi 3 Uzman Hekim ve 14 personelimizle hizmetinizdeyiz.
  • Teknolojiyi takip ederek, memnuniyet odaklı bir yaklaşım.

İmplant hakkında detaylı bilgiler için

İmplant yaptırmanın nedenleri;

İmplantın en büyük avantajı diğer konservatif tedavi yöntemlerine oranla çok daha sağlam, rahat ve güvenilir olmasıdır. İmplantı bu kadar başarılı yapan önemli unsurlardan biride tek başına bir yapı olmasıdır. Herhangi bir yerden destek almaya ihtiyacı olmadığı için de diğer dişleri hiçbir zararı yoktur.

İmplanttan önce sıklıkla kullanılan köprü ve kuron tedavilerinde sağlam dişlerden destek alındığı için komşu dişler büyük oranda zarar görmekteydi. Bu açıdan bakıldığında bile implantların dişhekimlerine ve hastalara sunduğu avantaj çok önemlidir.

İmplant tedavisinin önemli bir faydası da halk dilinde damak olarak bilinen ileri yaşlardaki hastaların kullandığı hareketli protezlere ürettiği etkili çözümlerdir. Hareketli protezlerin kullanımı zor olmakla birlikte altlarına yiyecek artıkları kaçabilmekte ve hijyenini sağlamak için sürekli çaba gerektirmektedir. Ağız içinde hareket ettikleri için çiğneme fonksiyonları zayıf olmaktadır. Diğer bir dezavantajı ise ağız içini komple kapladıklarından his kaybı oluşmakta ve kullanıcılarına çeşitli zorluklar yaratmaktadır.

Günümüzde ise hareketli protezlerin yerine İmplantların üzerine yapılan sabit protezler almıştır. Bu sayede geleneksel protezlerde yaşan sıkıntılar tamamen ortadan kaldırılmıştır. İmplantlar hiç dişi olmayan total dişsiz hastaları dahi yeterli çene kemiği olması durumunda kalıcı çözümler üretmektedir. İmplantla yapılan protezler doğal diş formunda olduğu için sorunsuz olarak kullanılmaktadır.

İmplantların faydalarını madde olarak sıralamak gerekirse;

  • Doğal diş formunda olması
  • Çiğneme fonksiyonlarını tam olarak yapabilme (her istediğini yiyebilme)
  • Daha iyi estetik görünüm
  • Çiğneme fonksiyonları tam olduğu için sağlıklı beslenebilme
  • Sağlıklı dişlere kavuşma ile yüksek özgüven

İmplant dahil ve uygulama ücretini internette yayınlamanın yasak olduğu için

polikliniğimizi arayıp fiyat öğrenebilirsiniz +90 224 272 47 24

TDB 2020 FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

implant fiyatları ne kadar?

implant dahil uygulama ücretini internet sayfasında yayınlamak yasak olduğu için 09:00–22:00 saatleri arasında polikliniğimizi arayarak fiyatları öğrenebilirsiniz.

+90 224 772 47 24

implant hakkında diğer yazılar..
Hangi Durumlarda İmplant Yapılması Gerekir?

Diş kayıplarının ardından implant tedavisi önerilmektedir.

İmplantın Markası Önemli midir?

Yapılan klinik deneyler sonucu kemik kaynaşma yeterliliği yüksek mutlaka sertififikalı ve onaylı implant markalarını tercih etmelisiniz.Tarafınıza uygulanan implantlara ait onay ve sertifikaları hekiminizden istetyiniz.

İmplant Yapılırken Acı Duyulur mu?

İmplant tedavisi gerçekleştirilirken lokal anestezi uygulaması yapılarak hastamızın herhangi bir acı hissetmesinin önüne geçeilmektedir.

İmplantın iyileşme Süreci Kaç Gündür?

İmplantın kemiğe yerleştirilmesinin ardından iyi bir ağız içi hijyen sağlandığı takdirde 3 ayın sonunda çene kemiği ile integrasyonu(kaynaşması)öngörülmektedir.