Ortodonti

Ortodonti Diş Teli Tedavisi Hakkında

Diş teli tedavisi ortodonti alanında alt ve üst çenede bulunan, yüzde olan bozuklukları gidermek amacıyla dişlere takılmış olan araçlardır. Diş teli tedavisi zamanında yapıldığında çocuklarda oluşan çene gelişimindeki bozukluklar düzeltilebilir. Ayrıca yetişkinlerde olan sadece dişler arası çarpıklık bu yöntemle tedavi edilebilir. Çocuklarda bu tür sorunların olması halinde, en erken 7-8 yaşlarına geldiklerinde muayene edilmelidir.  Erken başlanacak diş teli tedavisi daha kısa sürede biter. Bu şekilde ileri yaşlarda oluşabilecek diş çarpıklıkları da önlenebilir.

irem sancar turan
ORTODONTİ UZMANI
İREM SANCAR TURAN

+ 90 546 772 47 24

info@bilirdis.com

DİŞ TELİ NE İŞE YARAR, NASIL KULLANILIR?

Diş telleri genellikle çocuklarda meydana gelmiş dişlerdeki düzensizliklerde ve çene bozukluklarında kullanılmaktadır. Dişlere takılan teller 1-1,5 yıl süreyle işlevini yerine getirir. Bundan daha uzun süre takılı kalan diş telleri, tedaviyi aksatmış olan kişilerde olur. Dişler karşılıklı olarak tam kapanır hale geldiğinde uygulanan tedavi tamamlanmış olur. Sağlık yönünden herhangi bir zararı olmayan bu uygulama, dişlerinde çarpıklık olan yetişkinlere de önerilmektedir. Süt dişlerinin altında bulunan kalıcı dişler, her süt dişinin karşılığında bulunur. Dişlerdeki bu düzen sağlıklı olmadığında, dişler farklı yönlerde büyüyerek, yanağın içine ve damak içine doğru yönlenir. Bu sorunlarda mutlaka ortodontik tel kullanılmalıdır. Teller gelişimde dişlerin boyuna ve genişliğine herhangi bir etki yapmaz. Dişlerin yapısı küçükse, bunu herhangi bir şekilde değiştirmez. Dişlerin yapısında ayrıklık ve çarpıklık olması halinde, tüm dişler için etkili olarak kullanılabilir.

DİŞ TELİ ZARAR GÖRDÜĞÜNDE NE YAPILMALIDIR?

Uygulanan ortodontik tedaviler sırasında, bazı hallerde braketler kırılabilir. Bunların sebebi sert maddelerin tüketilmesi, sakız çiğnenmesi, jelibon, lokum gibi yapışan ürünlerin tüketilmesi gibi etkenlerdir. Bunlar braketlerin kopmasına neden olabilir. Bu tedaviler uygulandığında nadir olarak acil bir durum oluşabilir. Ancak braketin kopması kişiye herhangi bir zarar vermez. Braketin kırılması söz konusuysa gereken bilginin doktorunuza verilmesi gerekir. Kırılan parça doktor tarafından yerine yapıştırılır.

DİŞ TELİ TEDAVİSİ ACI VERİR Mİ?

Diş tellerinin tedavisi sırasında yani ağıza takılması durumunda kişiler herhangi bir acı hissetmez. Ancak ilk alışma döneminde yani 3-10 gün içinde biraz sorun yaşanabilir. Dişlerinizin hareket etmesi için uygulanan baskı nedeniyle biraz rahatsızlık duyulabilir. Fakat bu durum aynı bir gözlüğe alışma dönemi gibi geçer. Gözlük takmaya nasıl alışılıyorsa, diş tellerine de bu süreçte alışılır. Meydana gelen ağrı sadece hassasiyet oluşturacak kadardır. Bu etkilerde ağrı kesici ilaçlarla ve gargaralarla giderilir.

DİŞ TELİ TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Diş teli tedavisinde uygulama süreleri her olayda farklı sürelerde olur. Hastanın yaşı genç olmasına rağmen, iskeletsel bozukluğunun olması halinde tedavi 2-2,5 sene sürerken, böyle bir bozukluğun olmaması halinde yani sadece dişlerde çarpıklık varsa tedavi 9 ayla 24 ay arasında tamamlanır. Yetişkin kişilerde olan diş hareketleri çocuklara göre daha yavaş olur. Yetişkinlerde iskeletsel bozukluk olması halinde tel dışında başka tedaviler de gerekebilir . Diş teli tedavileri genellikle ortalama olarak 1,5-2 sene arasında değişir.

DİŞ TELİ TEDAVİSİ PAHALI MIDIR?

Diş teli tedavileri fazla maliyetli değildir. Bunun nedeni hastaların dişlerindeki çarpıklık protez gibi uygulamalarla çözülmek istense, diş teli tedavisinden daha pahalıya mal olacaktır. Diş teli tedavisi yani ortodontik tedavinin uzun sürmesi sizleri düşündürmesin.  Bu tedavi hastaların kendi dişlerinin yanlış pozisyon aldığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini hedeflemektedir. Hedefini bulan tedavi sonrasında hastalar kendi dişleriyle daha güzel bir gülümsemeye sahip olacaklardır.

DİŞ TELLERİ LEKE BIRAKIR MI?

Diş teli tedavisinin ortalama olarak 1,5-2 yıl sürdüğünü düşünürsek, braketlerin sökülme aşamasında altlarında lekeler olabilir. Ancak bu sadece tedavi süresince ağız temizliğine önem vermemiş olan kişilerde olmaktadır. Braketlerin söküldüğünde bu yüzden altında diş çürükleri olabilir. Dişlerde lekelenme denilen şey aslında diş çürüklerinin oluşmasıdır. Tedavi süresince ağız bakımına dikkat edenlerde diş çürüklerine rastlanmamaktadır.

DİŞ TELİ TEDAVİSİ İLERİDE OLUŞABİLECEK ŞEKİL BOZUKLUKLARINDA KULLANILIR MI?

Diş teli tedavisi dişlerde olası şekil bozukluklarını gidermek için kullanılabilir. Erken dönemde çekilen süt dişlerinin yerini korumak için ya da dişlerde olası bir anomalinin oluşabileceği diş doktoru tarafından tespit edilirse, ortodontik tedaviyle bunların önlenmesi mümkündür. Fakat bunun için hastaların erken yaşlarda diş doktoruna gitmesi gerekir. Çocukların 5 yaşından itibaren diş doktoruna götürülmesi uygundur. Bu sayede ortodontik anomalilerin erken yaşta belirlenmesi sağlanabiliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN KULLANILAN DİŞ TELLERİ NASILDIR?

Çocuklarda bazı vakalarda kullanılan ortodontik amaçlı diş tellerinin en kullanışlı olanları takıp çıkarmalı olan tellerdir. Bunlar çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Hem temizliği kolaydır, hem takılması basittir. Ağza takıldığında ağrıya neden olmaz. Bazı çocuklar diş teli kullanmayı pek sevmez. Bunun görüntüsü onları rahatsız eder. Bu çocuklarda ince teller kullanılabilir. Görünmeyen teller olarak adlandırılan teller seramik ve beyaz renktedir. Bunun dışında diş arkasına takılan diş telleri de bulunmaktadır. Bu tür teller problemli ve estetik kaygıları bulunan hastalarda kullanılır. Bunun dışındaki diş tellerinin tamamı önden görünür. Bu türlerin dışında braketleri ve lastikleri renkli olan diş telleri de vardır. Bunlar çocuklara cazip gelmesi açısından üretilmektedir. Çünkü çocuklar tuttukları futbol takımının renklerini kullanmayı tercih edebilirler. En fazla kullanılan diş telleri metalden üretilmiş olanlardır.

YETİŞKİNLERDE ESTETİK DİŞ TELİ VAR MIDIR?

Yetişkinlerde porselenden üretilmiş olan ve dişlerle aynı renkte olan estetik diş telleri bulunmaktadır. Bunlar çok yakından fark edilebilir. Ancak metal olanlara göre daha yavaş hareket etmektedirler. Ayrıca metal diş telleriyle kıyaslandığında, porselen olanlar daha iri olurlar ve kırılma olasılıkları bulunmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, yetişkinlerin ortodontik tedaviyi kabul etmelerinde porselen diş tellerinin büyük rolü vardır.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

  • İyi bir yüz estetiği
  • Güzel bir gülümseme
  • Çene eklem bozukluklarının önlenmesi
  • Kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilmesi, çiğnemesi ve konuşması
  • Dişeti hastalıklarına ve diş çürüğüne yatkınlığı azaltmak için

Detaylı bilgiler için

Ortodontik Muayene ve Planlama için Neler Gerekir?

Ortodontik tedavi öncesi teşhis ve tedavi planlaması için bir takım analizler yapılması gereklidir. Diş doktorunuz çekilen sefalometrik film üzerinde analiz yaparak dişlerin çene içindeki durumlarını tespit eder. Fotoğraflardan gülüş analizi ve profil analizi yapılmaktadır. Ayrıca dişlerin yeterli yere ihtiyacı olup olmadığı veya diş boyut anomalisi tespiti için de model analizi gereklidir.

fiyatları ne kadar?

TDB 2020 Fiyat listesi için

Tıklayınız

uygulama ücretini internet sayfasında yayınlamak yasak olduğu için polikliniğimizi arayarak fiyatları öğrenebilirsiniz.

+90 224 272 47 24

Ortodonti Hakkında Diğer Yazılar

Tedavi Ne Zaman Yapılmalı?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme ve gelişimden de yararlanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10-12 yaş) muayene edilmeleri gerekmektedir. Eğer gerekli ise tedavilerine hemen başlanmalıdır. 5-6 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır.

Koruyucu Ortodontik Tedavi Nedir?

Bu tedavilerde amaç, daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeni dişlere yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontistler tarafından takibi önerilmektedir.

Önleyici Ortodontik Tedavi Nedir?

Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma, dil emme gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çeşitli hareketli aygıtlar hazırlayarak yapılan tedavilerdir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedavi süresi pek çok faktöre bağlıdır. Ancak ortodontik tedavide süreyi etkileyen en önemli faktör, ortodontik sorunun şiddetidir. Ortalama tedavi süresi 18 ay olmakla birlikte, tedavi süresi sorunun şiddetine göre 8-30 ay arasında değişebilmektedir.