Periodontoloji

Periontal Hastalık Nedir?

Dişlerin etrafındaki destek dokuları ve dişetlerini etkileyen hastalıklara periodontal hastalıklar adı verilmektedir. Periodontal hastalıklar zamanında teşhis edilirse tedavi edilebilmektedir. Periodontal hastalıklar basit bir dişeti iltihabından çene kemiklerinin eridiği, dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara kadar geniş bir alanı kapsar.

Periontal Hastalık Nedenleri

Dişeti hastalıklarının ana nedeni bakteri plağı ve onun oluşturduğu  diştaşlarıdır. Bunların yanı sıra bazı insanlarda vücut savunma mekanizmaları diş-dişeti bölgesinde  yetersiz çalışır ve hastalık ortaya çıkabilir. Çapraşık dişler de bakteri plağı ve diş taşı oluşmasındaki en önemli faktörlerdendir. Yine genetik yapı da hastalığın gelişmesinde önemli bir etkendir. Sigaraya bağlı periodontal hastalıklara son yıllarda sıkça rastlanılmaktadır. Sigara kullanımında dişetleri ilk bakıldığında, kanamasız ve sağlıklı gibi gözükse de dişi çevreleyen alveol kemiğinde sistemik olarak kemik mineral dokusunun bozulmasından ileri gelen erimeler mevcuttur.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi diş taşı temizliğidir. Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. fırçalamanıza ve diş ipi kullanmanıza rağmen ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak (6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.

Küretaj ; Diş taşları ve zararlı dokular diş eti ile diş kökü arasını kaplamışsa küretaj uygulanır. Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.

Flap Operasyonu; Kök yüzeyindeki zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayaca ve küretaj yeterli olmayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır. Zararlı dokular temizlenir. Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları uygulanabilir.

Pek çok alanda olduğu gibi dişhekimlerinin dişeti hastalıklarında en önemli yardımcısı LAZER dir. Diş eti tedavilerinde Lazerin sterilizasyon ve dekontaminasyon özelliği kullanılarak diş eti problemleri çözümlenmektedir.
Erişkinlerde diş kayıplarının büyük çoğunluğunu diş eti hastalıkları oluşturmaktadır. Diş eti tedavisi, diş hekimliğinde temel tedavidir ve diş eti hastalıklarında erken müdahalede başarı şansı yüksektir.

 • Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Sert kıvamlı, yüzeyi portakal yüzeyi gibi pürtüklü ve dişi sıkı bir şekilde sarar.
 • Periodontal Tedavileri Kim Yapar? Tüm diş hekimleri periodontal hastalıkları tanımlayıp erken dönemdeki diş eti hastalıklarını tedavi edebilirler. Bazı diş hekimleri ise ilerlemiş periodontal hastalıkları tedavi edebilecek ek bilgi birikimine ve tecrübeye sahiptirler, bu konuda uzmanlaşmışlardır. Bu bilgi birikimine sahip diş hekimleri periodontolog olarak isimlendirilmektedir. 

Detaylı bilgiler için

Periodontal Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi ( Subgingival Küretaj )dir.Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir.Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksik maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Diş eti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemlerden başarılı sonuçlar alınmaktadır.

İlerlemiş hastalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı, derin ceplerdeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamdan uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek, iltihaplı dokuları almak ve diş etlerine kolay temizlenebilmesi için uygun şekli vermektir.

Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın yolu;

 1. Çapraşık dişlerin düzeltimi
 2. Dişlerin fırçalanması
 3. Arayüz fırçası ve diş ipi kullanılması ile bakteri birikintilerinin ağız ortamından uzaklaştırılması
 4. Ağız duşunu düzenli olarak uygulamaktır.

Diş Eti Sağlığı için Ne Yapmalıyız?

 • Diş etlerinizi florürlü bir diş macunuyla günde üç kere ve mümkünse her yemekten sonra fırçalayın.
 • Günde bir kere (gece yatmadan önce) diş ipi kullanın.
 • Dişlerinizi iyi temizleyin; temizlediğinizi renk veren tabletlerle kontrol edin.
 • Yediklerinize dikkat edin. Aşırı rafine şeker içeren, özellikle de dişlerinize yapışan yiyeceklerden kaçının. Yeşil sebze ve elma gibi kaba maddeli yiyecekleri seçin.
 • A ve C vitaminini eksik etmeyin. Bunlar kavun, brokoli, ıspanak, ciğer, güçlendirilmiş süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates ve yeşil biberde vardır.

Bunlara ek olarak diş hekimine düzenli şekilde gidilerek, ağız içi kontrollerinin yaptırılması da son derece önemlidir. Günlük ağız bakımı, diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutabilir ancak tamamen önleyemez.

Periodontoloji fiyatları ne kadar?

TDB 2018 Fiyat listesinden KDV dahil %8

implant dahil uygulama ücretini internet sayfasında yayınlamak yasak olduğu için polikliniğimizi arayarak fiyatları öğrenebilirsiniz.

+90 224 272 47 24

Periodontoloji Hakkında Diğer Yazılar

Diş Eti Hastalığı; Gingivitis​

Dişler 7-10 gün boyunca fırçalanmazsa ve temizlenmezse diş eti hastalıklarının ilk safhası ağızda gözlenmeye başlar. Bu aşamada dişlerin etrafını saran diş etleri kızarır, şişer ve kolayca kanar. Bu safha fazla sıkıntılı değildir ancak tedavi edilmezse diş etleri ve dişlerin etrafındaki kemik dokusunda geri dönüşü mümkün olmayan yıkımlar ortaya çıkabilir.

Periodontitis

Diş eti hastalıklarının kemiğe ilerlemiş safhasına Periodontitis denir. Bu safhada dişlerin ağızda durmasını sağlayan destek dokuları ve çene kemiğinde yıkım meydana gelir. Dişlerin etrafındaki kemik kaybı nedeniyle; derin diş eti cepleri ve ayrıca periodonta cepler oluşur.

Agresif Periodontitis

Bu tip periodontal hastalıklar erken yaşta görülmesi, ailesel geçişi olması ve agresif bir şekilde periodontal dokularda yıkımların görülmesiyle karakterizedir

Kronik Periodontitis

Derin diş eti cepleri ve diş eti çekilmeleri olan, genelde 35 yaş üstünde gözlenen bir tablodur. Daha yavaş seyirlidir. Ancak hızlı geliştiği durumlarda olabilir.